flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Покращення бізнес-клімату: судді ВС розповіли про роль судової системи в підвищенні інвестиційної привабливості України

11 листопада 2024, 08:56

Голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Лариса Рогач і секретар судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів КГС ВС Олександр Баранець виступили спікерами на XII Щорічному форумі юрисконсультів, присвяченому темі «Бізнес в умовах війни».

Насамперед у своєму виступі Лариса Рогач наголосила на особливій ролі судової системи в забезпеченні ефективної роботи і розвитку бізнесу, а також зазначила про важливість правової визначеності та прогнозованості судової практики, адже це запорука стабільного середовища для ведення бізнесу й підвищення інвестиційної привабливості держави. Ключовими чинниками для формування такого середовища є, зокрема, стабільне та якісне законодавство, що регулює відносини між учасниками господарської діяльності.

Лариса Рогач звернула увагу на те, що в умовах воєнного стану, коли країна переживає значні зміни і немає можливості для оперативних законодавчих змін, суди мають інструменти для того, щоб вирішити спір, не чекаючи на усунення прогалин у законодавстві.

Також вона навела актуальну судову практику щодо субсидіарної відповідальності в процедурах банкрутства і захисту прав добросовісного набувача майна та в контексті цих категорій справ зауважила про певні прогалини й недоліки в законодавчих нормах, у зв’язку з чим виникає питання щодо застосування тієї чи іншої норми в її звичному контексті або тлумачення її в тому сенсі, який закладав законодавець.

На переконання голови КГС ВС, в таких випадках слід керуватися чітким правилом, яке полягає в тому, що застосування приписів законодавства має призвести до логічного і справедливого результату.

При цьому, наголосила Лариса Рогач, під час тлумачення закону важливо забезпечити баланс інтересів усіх сторін. Судові рішення мають бути не лише формальними деклараціями, а ефективними інструментами для вирішення спорів. Це дозволяє забезпечувати не тільки правову визначеність, але й практичну виконуваність рішень, що сприяє зміцненню довіри до судової системи та ефективному розвитку бізнесу в країні.

Під час свого виступу секретар судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів КГС ВС Олександр Баранець розповів про розвиток практики Верховного Суду в корпоративних спорах у контексті забезпечення найкращих інтересів компанії (фідуціарні обов’язки керівників).

Як зазначив секретар профільної судової палати, Верховний Суд перебуває на етапі формування єдиних стандартів у питаннях фідуціарних обов’язків, що дасть змогу в майбутньому забезпечити сталу практику для подібних справ та унеможливити конфлікт інтересів у корпоративному управлінні. ВС уже розглянув 29 справ, пов’язаних із порушенням фідуціарних обов’язків. Більшість із них були повернуті на новий розгляд, що вказує на необхідність більш глибокого дослідження обставин кожної конкретної справи.

Олександр Баранець також сказав, що є дві основні форми фідуціарних обов’язків: обов’язок лояльності та обов’язок обачливості.

Обов’язок лояльності передбачає, що керівники повинні уникати конфліктів інтересів і діяти виключно в інтересах компанії. Натомість обов’язок обачливості вимагає від керівників ухвалювати рішення на основі детального аналізу ризиків, щоб уникнути серйозних фінансових збитків для компанії.

Говорячи про важливість фідуціарних обов’язків, Олександр Баранець зауважив, що це не просто формальність. Це принципи, на яких будується довіра між власниками компаній і тими, хто керує їхніми активами. Разом з тим порушення цих обов’язків загрожує не тільки фінансовими збитками, але й втратою репутації компанії.

Крім того, суддя КГС у ВС наголосив на ключовій ролі судів у встановленні справедливості у справах про порушення фідуціарних зобов’язань, оскільки завдання суду – оцінити дії керівників і визначити, діяли вони в інтересах компанії чи ними керували особисті інтереси.

Детальніше – у презентації Олександра Баранця: https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2024/Prezent_fid_obov_ker24_10_2024.pdf.

Захід організовано виданням «Юридична практика».

Верховний Суд