flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Виборчі права громадян

02 вересня 2014, 11:26

      Виборчі права громадян належать до найважливіших прав і свобод, гарантованих державою. Виборче право поділяється на активне – право обирати, та пасивне – право бути обраним.

      Ці права громадян закріплені статтею 38 Конституції України, в якій сказано, що громадяни України мають право брати участь в управлінні державними справами, у Всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Громадяни користуються рівним правом доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування. Стаття 55 Конституції України говорить, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

     Виборчий процес розпочався 28 серпня 2014 року. Днем голосування є остання неділя жовтня п'ятого року повноважень Верховної Ради України тобто – 26 жовтня 2014 року.

     Порядок звернення громадян до судів при реалізації ними виборчих прав та порядок розгляду судами таких категорій справ, територіальна та предметна підсудність справ регулюються Главою 6 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-ІУ (надалі КАС України).

   Відповідно до ч.4 ст. 172 КАС України рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів народних депутатів України, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

     Особливості провадження у справах щодо уточнення списку виборців встановлює ст. 173 КАС України: право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах; адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.

     Згідно ч.2 ст. 175 КАС України виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах) може оскаржити дії чи бездіяльність суб'єктів, визначених частиною першою цієї статті, якщо ці дії чи бездіяльність порушують виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі його особисто.

    Оперативне та правильне вирішення спору судом в певній частині залежить від сторін по справі, оскільки саме від правильного визначення підсудності вказаної категорії справ, від кваліфікованої підготовки позовних матеріалів та належного їх супроводу у судовому процесі залежить кінцевий результат вирішення спору.